Budżet Obywatelski 2014 – znamy wyniki głosowania

Budżet Obywatelski 2014 – znamy wyniki głosowania

Dodano: 31-10-2013

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem Jerzego Wilka, prezydenta Elbląga oraz autorów zwycięskich wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego 2014. W przyszłym roku, w ramach tego narzędzia partycypacji społecznej, zrealizowanych zostanie dziewięć inwestycji wybranych przez mieszkańców Elbląga.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział ponad 20 % wszystkich uprawnionych do głosowania, czyli 20 211 pełnoletnich mieszkańców Elbląga. To daje wynik na poziomie 20,63 % wszystkich uprawnionych do głosowania. W miastach podobnej wielkości do Elbląga, ten wynik był o połowę gorszy. W Olsztynie swoje głosy oddało 10 500 mieszkańców, w Koszalinie 11 455, w Legnicy 6 208, a w Zielonej Górze 11 000.

Dziś spotkaliśmy się z Państwem, aby przedstawić wyniki głosowania do Budżetu Obywatelskiego 2014, ale nie możemy zapominać o rozliczeniu się z realizacji zadań wybranych w ubiegłym roku – mówi Jerzy Wilk, Prezydent Elbląga. Dotychczas do użytku oddanych zostało 6 inwestycji: dwa kreatywne podwórka przy ul. Teatralnej i Wapiennej, Park rekreacyjny dla osób starszych, Siłownia na powietrzu, chodnik od Osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej oraz uporządkowanie terenu Gęsiej Góry. Pozostałe są w trakcie realizacji i do końca roku zostaną ukończone – dodaje Prezydent Jerzy Wilk.

Najwięcej głosów otrzymały Trasa pieszo-rowerowa ul. Fromborska-Zajazd-Krasny Las (992 głosy, autorka: Edyta Grzębska), Międzypokoleniowe podwórko, plac zabaw dla dzieci na osiedlu Zawada (983 głosy, autorki: Aneta Lewandowska, Joanna Pietraszewska) oraz Rozbudowa placu zabaw o urządzenia kreatywne oraz urządzenia dla seniorów w Parku Modrzewie (926 głosów, autor: Robert Turlej).

Budżet Obywatelski po raz drugi udowodnił, że elblążanom zależy na ich najbliższym otoczeniu, chcą i potrafią zmieniać swoje ulice i osiedla – zwraca uwagę Prezydent Elbląga. Mieszkańcy naszego miasta zyskali przekonanie, że ich głos zostanie wysłuchany, a Budżet Obywatelski jest realnym narzędziem do poprawy jakości życia w najbliższej okolicy. Te dane, które dziś przekazujemy mieszkańcom Elbląga są tego najlepszym przykładem – kończy Prezydent Jerzy Wilk.

W dalszej części konferencji Elżbieta Gieda, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg omówiła szczegółowo wszystkie zwycięskie zadania, a Marta Doroz, przewodnicząca zespołu ds. wdrożenia Budżetu Obywatelskiego zwróciła uwagę na dużą aktywność mieszkańców w tegorocznej edycji. Przez cały czas zbierania wniosków i w trakcie głosowania odbieraliśmy telefony i maile z propozycjami na ulepszenie Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie pomysły traktujemy poważnie i będziemy brać pod uwagę przygotowując się do przyszłego roku – mówi Marta Doroz.

Autorzy zwycięskich wniosków podkreślali, że Budżet Obywatelski przyczynia się do integracji lokalnych środowisk. To, że jesteśmy dziś na konferencji prasowej jako autorzy wniosków z największą liczb a głosów w poszczególnych okręgach, to nie tylko nasze zwycięstwo, ale wielu osób, które zechciały zaangażować się w zbieranie głosów – mówi Andrzej Tomczyński, pomysłodawca remontu chodnika przy ul. Bema. My jesteśmy ich reprezentantami – dodaje Andrzej Tomczyński.

Szczegółowe wyniki głosowania we wszystkich okręgach można znaleźć tutaj.